OPET SE ZAKUHAVA: Đikić opleo po kolegama, Lauc odgovorio kako mu ne pada na pamet komentirati ‘znanstvenike’

Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić komentirao je u nedjelju na svom profilu na Linkedin-u rezultate serološkog istraživanja na covid-19 u Zagrebu kojeg su vodili profesori Dragan Primorac i Gordan Lauc, te je doveo u pitanje rezultate studije.

“Kako vjerovati privatnicima/znanstvenicima koji biraju grupe i rezultati odgovaraju njihovim ciljevima glede covida-19? Malo je vjerojatno, ako se nepristrano bira populacija na početku studije, imati prije par tjedana 35 posto pozitivnih prema procjenama na 500 testiranih, a sada 25 posto na tisuću. Kada toliko promašite na testiranju studenti padaju na ispitima”, ustvrdio je Đikić.

“Gdje su objavljeni rezultati, jesu li prošli znanstvenu recenziju? Ili je to samo još jedan u nizu PR medijskih ofenziva pojedinaca koji su u permanentnom sukobu s većinom članova Znanstvenog savjeta Vlade RH koji su svjetski priznati stručnjaci iz brojnih područja”, upitao se Đikić.

Naveo je kako su “prve javne medijske najave studije dočekane sa skepsom i kritikom brojnih stručnjaka, no, odjednom u medijima Gordan Lauc i prof. Dragan Primorac objavljuju nove ekskluzivne rezultate”.

“Trebamo li vjerovati u njihove procjene ili njihove interese? Osobno sumnjam u neovisnu znanstvenu metodu osoba koje već duže vrijeme promoviraju neznanstvene činjenice povezane s covid krizom. Pošto su u isto vrijeme privatnici koji promoviraju svoje bolnice i institute, mnoge stvari postaju jasnije. Njihov sukob interesa u radu Znanstvenog savjeta još uvijek nije razjašnjen”, napisao je Đikić.

U priopćenju o rezultatima istraživanja, po kojemu je 26 posto ispitanika u Zagrebu razvilo protutijela nakon kontakta s koronavirusom, navodi se kako su studiju vlastitim sredstvima financirale Specijalna bolnica Sv. Katarina, laboratorij tvrtke Genos uz potporu tvrtke Euroimmun, a odobrilo Etičko povjerenstvo.

Oglasio se i Gordan Lauc na svom službenom Facebook profilu te napisao kako nema komentara na “znanstvenike” koji na društvenim mrežema kritiziraju nešto što nisu vidjeli, no unaprijed znaju da ne valja – s time da naravno ne misle da bi možda i oni sami mogli pokušati nešto tako napraviti kad već znaju bolje.


Komentari