Potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava Boris Milošević u opsežnom intervju za Tportal govorio je o predsjedniku Zoranu Milanoviću, referendumu Most-a, ali i obnovi.
Na pitanje o sanaciji štete od potresa kaže da nastoji biti racionalan i objektivan te da je zadovoljan s dijelom posla koji se napravio.
“Mislio sam da možda nećemo dosegnuti broj od 1000 završenih kuća do kraja godine, a mi smo premašili taj broj. Ono što mi nedostaje jest to što nismo započeli izgradnju zamjenskih kuća. Da smo započeli s tim poslom, bar desetak kuća, onda bih mogao reći da sam zadovoljan, ovako posao nije zaokružen”, objašnjava.
Kaže i da žute i crvene naljepnice ima više od 13 tisuća objekata te da je 9.500 zahtjeva za obnovu za koje treba odlučiti što obnoviti, a koje kuće srušiti i graditi ispočetka. Objašnjava da im je do sada bio prioritet uklanjanje objekata koji su opasni po život kao i nekonstrukcijska obnova. Uskoro očekuju i prve ugovore s izvođačima radova za izgradnju novih kuća, a 30. prosinca je stigla uplata punog iznosa iz Fonda solidarnosti za petrinjski potres. Ističe da je uklanjanje objekata koje prijete urušavanjem ključno, ali da je u Petrinji nastao problem po tom pitanju, zbog zaštićenih kulturnih objekata. Kaže i da je fokus bio na obnovi dimnjaka uoči zime.
Milošević kaže da očekuje da dio ljudi koji su trenutno smješteni u kontejnerima neće idući zimu dočekati u tim uvjetima, ali i da je nerealno očekivati da će svi biti u svojim kućama. Dodaje da će Vlada raditi na oživljavanju područja Banovine jer su svjesni da obnova porušenog nije dovoljna. Poručuje da je za projekte u Sisačko-moslavačko županiji u pozivu rezervirano 20 milijuna kuna. Ipak, Milošević je svjestan toga da, koliko god se novaca uložilo, ništa ne garantira da će se to područje sto posto revitalizirati.
Novim propisima i s većim potporama bit će jednostavnije i jeftinije pokrenuti posao u Petrinji, nego u Zagrebu, kaže Milošević te se ne slaže s konstatacijom da bi Banija mogla postati novi Vukovar kojeg se politika sjeti jednom godišnje.
“Vlada svako malo donosi odluke koji se odnose na potresom pogođeno područje. Nedavno je produljen paket mjera poput oslobođenja plaćanja struje, toplinske energije, autoceste, RTV pristojbe. Vlada je donijela i odluku da ministar financija izmijeni pravilnik o porezu i produlji oslobođenje PDV-a na donacije na tom području. Fokus politike i Vlade je svakako na tom području i nije prigodničarski i samo na obljetnicu”, objasnio je potpredsjednik Vlade Boris Milošević.