Ukupan broj novooboljelih osoba u Gradu Zagrebu, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, je 604. Još se čekaju podaci za cijelu Hrvatsku, ali liječnici upozoravaju da Stožer civilne zaštite treba propisati stože mjere.

Naime, ministar obrazovanja, Radovan Fuchs, izjavio je kako Ministarstvo prati situaciju sa zaraženima u školama i kako se za sada ne planira prelazak na online nastavu. Napomenuo je i kako škole nisu zatvorene ni u jednoj zemlji, a da se pritom nisu uvele druge strože mjere.
Ipak, liječnici se ne slažu. Smatraju da su u Hrvatskoj potrebne oštrije mjere. Posebice ističu kako bi bilo dobro privremeno prijeći na online nastavu, barem kada su u pitanju stariji učenici.

Prema podacima Ministarstva znanosti i obrazovanja od 17. studenog, online nastavu u potpunosti trenutno izvodi 38 škola u Hrvatskoj. Većina, 70,22%, i dalje prakticira model u kojemu su učenici stalno u školi. Na mješovitom modelu je oko 5,6% škola. Preostale škole nastavu provode prema nekoj od tih kombinacija modela – (3,9%) te (17,35%). Fuchs ističe kako ne treba ići generalno s online nastavom, liječnici su drugačijeg mišljenja.
“Srednje škole bi na dva do četiri tjedna trebale imati online nastavu. Noćne klubove i barove svakako treba staviti pod strogi nadzor, masovno rade ilegalno. Kafićima i restoranima trebalo bi subvencionirati najmove terasa i sufinancirati grijače za terase ili troškove struje, kako bi se što manje boravilo u zatvorenim prostorima već da se može popiti kava gdje zrak cirkulira. Treba ograničiti i rad vjerskih objekata jer to su mjesta gdje se ljudi apsolutno ne pridržavaju mjera, ni maske ni razmaka, hrpa infekcija krenula je s misa. To nije popularno reći u Hrvatskoj, ali o tome treba govoriti jer virus se širi neometano” rekla je predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika Ivana Šmit za Večernji list.
Privremeni prelazak na online nastavu nedavno je zatražio i Hrvatski liječnički sindikat, a takvog su stava i u Koordinaciji hrvatske obiteljske medicine.