Ljetno kino u Tuškancu: Evo što se gleda u kolovozu, od klasika do pretpremijera

Ljetno kino Tuškanac (Foto: Davor Pongracic / CROPIX)

Ljetna pozornica Tuškanac u kolovozu donosi projekcije novih filmova koji su obilježili godinu, ali i podsjeća na klasike iz povijesti kinematografije. Program pod nazivom “Film u šumi,” kojeg organizira Centar za kulturu i film Augusta Cesarca, u sljedećih šest tjedana predstavit će niz vrhunskih filmova koji su obilježili sezonu.

Izbor filmova uključuje aktualne i pretpremijerne naslove, uspješnice s početka godine te omiljene filmske klasike. Među premijernim naslovima izdvajaju se dva hita s ovogodišnjeg Filmskog festivala Sundance. Prvi je “Ljubav i krvoproliće” redateljice Rose Glass, koji prikazuje zabranjenu romansu u svijetu bodybuildinga, s Kristen Stewart i Annom Baryshnikov u glavnim ulogama. Drugi je “Veni vidi vici,” crna komedija Julije Niemann i Daniela Hoesla koja satirično kritizira privilegirane moćnike.

“Uvijek postoji sutra,” redateljice i glumice Paole Cortellesi, je analiza patrijarhata u Rimu 1940-ih. Film “Joan Baez: Ja sam glasna” donosi priču o glazbenici koja je svojim glasom ostavila velik trag na Americi.

Ljetno kino (Foto: Bruno Konjevic / CROPIX)

Nešto za svakoga

Za ljubitelje holivudskih hitova tu su “Twister 2,” nastavak filma o lovcima na uragane s Glenom Powellom u glavnoj ulozi, te “Povedi me na Mjesec,” komedija s Channingom Tatumom i Scarlett Johansson o romansi u pozadini svemirske utrke šezdesetih.

Prikazuju se i nagrađivana sudska drama “Anatomija pada” Justine Triet te sportska romansa “Izazivači” Luce Guadagnina u kojoj glume Zendaya, Josh O’Connor i Mike Faist.

Premijerno će se prikazati i regionalni filmovi poput “Živi i zdravi,” komedije crnogorskog redatelja Ivana Marinovića, te “Sunce mamino” Koste Đorđevića, komedije o odrastanju smještene na užareni beton beogradskih predgrađa.

Nastavlja se zabava pod Hendrixovim mostom: Pogledajte što nas sve očekuje ovog tjedna

Pretpremijerne projekcije

Program uključuje i pretpremijerne projekcije filmova koji su obilježili Filmski festival u Cannesu, poput “Himere” talijanske redateljice Alice Rohrwacher, te “Supstance” Coralie Fargeat, satire o suvremenom Hollywoodu s Demi Moore u glavnoj ulozi.


Svaki četvrtak na Ljetnoj pozornici Tuškanac bit će prikazivan program filmskih klasika “Kinoteka u šumi”. Sezonu otvara “Tko se boji Virginije Woolf?” Mikea Nicholsa s Elizabeth Taylor i Richardom Burtonom.

Slijede “U zenitu sunca” Renéa Clémenta i prva adaptacija romana “Talentirani gospodin Ripley” Patricije Highsmith. Sredinom mjeseca prikazuje se “Ne okreći se,” nadnaravna psihološka drama Nicolasa Roega.