Europom se šire opasne bolesti, otkriven neočekivani krivac: ‘Oni napreduju i prenose viruse’

Bolnica, ilustracija (Foto: Joško Ponos / CROPIX)

Europa je ove godine zabilježila rekordan broj slučajeva bolesti koje prenose komarci, poput čikungunje i virusa Zapadnog Nila. Prema Europskom centru za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), to postaje „novo normalno” zbog klimatskih promjena, koje uzrokuju duže i intenzivnije sezone prijenosa ovih bolesti.

“Ta promjena izazvana je klimatskim i ekološkim čimbenicima kao što su porast temperature, dulja ljeta, blaže zime i promjene u količini kišnih padalina – problemi koji se kombiniraju i stvaraju pogodne uvjete za komarce u kojima oni napreduju i prenose viruse”, piše ECDC.

Prema direktorici ECDC-a Pameli Rendi-Wagner, Europa ulazi u novu fazu u kojoj su dulje i intenzivnije epidemije bolesti koje prenose komarci postale uobičajene. Komarac Aedes albopictus, prenositelj čikungunje, proširio se na 16 zemalja i 369 regija, dok ih je prije deset godina bilo samo 114.
Laboratorij, ilustracija (Foto: Unsplash)

Osam zemalja prijavila je slučajeve virusa Zapadnog Nila

Ove godine potvrđeno je 27 slučajeva čikungunje, uključujući prvi lokalni slučaj na sjeveroistoku Francuske, što pokazuje da se rizik širi i prema sjeveru. Također, od siječnja do sredine kolovoza osam zemalja prijavilo je 335 slučajeva virusa Zapadnog Nila, od čega je 19 ljudi umrlo, a najpogođenija je Italija s 274 oboljelih.
Céline Gossner, šefica odjela ECDC-a za bolesti koje se prenose nametnicima poput komaraca, naglasila je da je prevencija važnija nego ikad, i koordiniranim javnim inicijativama i mjerama osobne zaštite.

ECDC je savjetovao stanovnicima pogođenih regija da se zaštite od uboda komaraca repelentima, nošenjem dugih rukava i hlača te mrežama protiv komaraca.

Poznata Hrvatica umrla zbog uboda komarca: ‘Razvila se rijetka teška bolest’