Korica besplatno dijeli kulturu divljeg kvasca staru 42 godine izvorno donesenu iz San Francisca!

Pixabay

Korica je majstorska pekarnica koja je svoja vrata otvorila prije nešto više od tri godine, a posebna je zbog svoje misije da vrati dignitet dobrom starom kruhu čiji primjer su kasnije slijedili i drugi, piše Jutarnji list.

Na društvenim mrežama objavili su da će besplatno dijeliti svoju 42 godine staru kulturu divljeg kvasca izvorno donesenu iz San Francisca.

“Ako vam je briga za divlji kvasac jedna briga previše, imamo dovoljno komercijalnog kvasca za sve vas, bez obzira na nestašicu u trgovinama. Ovi će dani doma lakše proći uz miris svježeg kruha”

Objavili su također i recept za kruh uz napomenu kako je malo zahtjevnije raditi s divljim kvascem te vam donosimo i recept iz Korice za koji će vam trebati svježi ili suhi kvasac.

Riječ je o jednom od najpopularnijih recepata za kruh koji je osmislio Jim Lahey, vlasnik popularne njujorške pekarnice Sullivan Street Bakery. Riječ je o osnovnim sastojcima i jednostavnoj pripremi. Zahtjeva skoro 24 sata pripreme te koristi sve prednosti spore fermentacije.

“Rezultat je odličan kruh svaki put bez obzira na iskustvo. Zato smo se odlučili za recept koji koristi komercijalni kvasac. Svi ambiciozni kućni pekari koji žele probati raditi s našim matičnim kvascem mogu nam se javiti porukom.”, stoji u objavi Korice.

Recept je u nastavku:

SASTOJCI:

– 500 g brašna
– 5 grama svježeg kvasca ili 3 g suhog kvasca
– 10 g morske soli
– 350 g vode (grama!)
– kukuruzno ili rižino brašno za posipanje

PRIPREMA:

1. U velikoj zdjeli pomiješajte brašno, kvasac i sol. Polako dodajte vodu i miješajte rukom dok se sastojci ne prožmu, otprilike 3-5 minuta. Tijesto će biti kvrgavo i ljepljivo. Sakupite svo tijesto s rubova zdjele kako bi zdjela bila uredna. Prekrijte zdjelu plastičnom folijom i pustite tijesto da odmara najmanje 12 -18 sati na sobnoj temperaturi, najviše oko 18-21 stupnja Celzija.

2. Tijesto je spremno kada mu je površina prošarana mjehurićima. Lagano pobrašnite radnu površinu i izvadite tijesto iz zdjele. Lagano ga pobrašnite pa ga lagano savijte jednom ili dvaput preko sebe. Lagano ga pokrijte s plastičnom folijom i pustite da odmori oko 15 minuta.

3. Koristeći točno onoliko brašna koliko vam treba da se tijesto ne lijepi za radnu površinu odnosno ruke, nježno i brzo oblikujte tijesto u loptu. Dobro pobrašnite kuhinjsku krpu kombinacijom kukuruznog (ili rižinog) i običnog brašna. Stavite tijesto u krpu i smjestite u dublju posudu (košaru za kruh ili sl.) kako bi tijesto tijekom dizanja zadržalo oblik. Pokrijte drugom također pobrašnjenom krpom i pustite da se na toplijoj sobnoj temperaturi diže oko 2 sata. Tijesto je spremno kad mu se volumen udvostruči.

4. Pola sata prije nego što je tijesto spremno za pečenje, zagrijte pećnicu na najjače (od 220-240 stupnjeva Celzija) i dobro zagrijte posudu za pečenje u njoj. Najbolje je koristiti gusenu ili keramičku posudu s poklopcem. Kad je tijesto spremno, pažljivo izvadite posudu za pečenje iz pećnice i otklopite je. Budite jako oprezni! Maknite gornju krpu s tijesta i oprezno gurnite ruku ispod tijesta odnosno kuhinjske krpe i pažljivo prebacite tijesto u vruću posudu za pečenje. Možda će izgledati malo neuredno, ali nemojte se brinuti. Malo protresite posudu za pečenje da se tijesto rasporedi i vrlo oštrim nožem ili škarama ga na nekoliko mjesta zarežite. Vratite poklopac na posudu i stavite u pećnicu na najveću temperaturu 30 minuta. Otklopite posudu pa pecite dodatnih 15-30 minuta otklopljeno, dok kruh nije lijepe zlatno smeđe boje. Ispečen kruh izvadite iz posude i pustite da se dobro ohladi.


Komentari