DORUČAK KAO NAJVAŽNIJI OBROK: Razlozi zašto ga ne smijete ‘preskočiti’

pixabay.com

Istraživanja pokazuju da oni koji doručkuju imaju veću vjerojatnost da će imati zdravu razinu šećera u krvi i kolesterol u dopuštenim granicama nego oni koji preskaču jutarnji obrok.

Ljubitelji doručka imaju i više energije tijekom dana, bolje kognitivne sposobnosti i manji rizik od pretilosti u odnosu na vršnjake koji izbjegavaju doručak.

Neki se opravdavaju nedostatkom vremena, drugi nedostatkom apetita ujutro, a neki su pak uvjereni u to da će preskakanjem doručka uštedjeti na kalorijama. No upravo se tu krije zamka jer kad jako ogladne skloni su tijekom dana pojesti više nego oni koji doručkuju, a glad ih često navede i na to da biraju nezdravu hranu. Zbog toga se u istraživanjima redovito ustanovljuje da osobe koje doručkuju imaju manje kilograma od onih koji ne jedu prvi dnevni obrok. Osim što su ‘otporni’ na napadaje gladi i odolijevaju nutritivno bezvrijednoj hrani, oni koji doručkuju imaju općenito kvalitetniju prehranu, s većim udjelom zdravih hranjivih tvari, vitamina i minerala, bolju koncentraciju i više energije te su općenito aktivniji i produktivniji.

Doručkovanje je važno i za održavanje optimalnog funkcioniranja metabolizma; gladovanje ga, s druge strane, usporava pa se sagorijeva manje kalorija, što ga čini kontraproduktivnim i štetnim za zdravlje.

Sve te koristi što su ustanovljene istraživanjima neće donijeti bilo kakav doručak, a osobito ne namirnice pune nezdravih masnoća i šećera. Štoviše, od teškog, masnog doručka mogli biste se osjećati tromo i bezvoljno. Evo nekoliko prijedloga:smoothiji od voća i povrća, museli s bioaktivom, omlet sa šampinjonima.


Komentari