Živa slika bake koja vadi tek vruće mlince iz stare peći na drva dok nam govori da ne diramo mlince, jer još nisu dobri za jelo, ali onaj miris i toplina nas mame! A, onda, nakon što odstoje u posebnoj krpi namijenjenoj samo za mlince, pa dobiju neki neobjašnjiv, tako ugodan, miris kakav samo njeni mlinci imaju! Kao da je dala cijelu svoju ljubav u njih! Da, sigurno smo ih zato toliko voljeli i još uvijek su nam omiljeni!
Iako je možda izgledalo kao da je napraviti te pline znanstvena fanstastika’ priprema je zapravo lagana i ne oduzima previše vremena. Ako imate peć na drva s kojom se grijete po zimi, ona je idealna, jer će ispasti gotovo kao bakini, a pečenje na ploči gdje inače kuhate daje najbolji okus mlincima. Naravno morate paziti da ta ploča bude čista.
Mlince možete peći i na običnoj pećnici na struju, ako uz plamenike imate i onu jednu ili dvije ploče. Samo tada mlince režite na tu veličinu.
A možete ih peći i u pećnici gdje inače pečete kolače ili meso, zagrijete ju na laganu temperaturu, povadite van sve rešetke, na dno stavite masni papir i na njega položite mlince. Zatvorite, pa za pola minute otvorite, provjerite mlince, okrenete, zatvorite. Ovdje samo pazite da nakon skoro svake ture promijenite masni papir jer brzo izgori.
Sastojci:
1 veće jaje
6 dl brašna
1 žlica soli
malo ulja
1 dl vode
Priprema:
Od sastojaka zamijesite tvrđe tijesto te ga ostavite da odstoji. Potom ga podijelite na tri dijela i od njih oblikujte kuglice. Na pobrašnjenoj podlozi svaku kuglicu razvaljajte što tanje u oblik kruga te pecite u posudi za pečenje koju ste prethodno također posuli brašnom. Temperatura pečenja trebala bi biti 200 °C. Nakon pečenja pusitite da se mlinci još malo posuše pa ih izlomite u sitnije, a potom pripremajte uz određeno pečenje.