Umirovljenica ostala bez 68 tisuća eura: ‘Rekao mi je da je cijenjeni doktor’

Liječnik, ilustracija (Foto: Pixabay)

Umirovljenica (73) s bjelovarskog područja prijavila je veliku prevaru čija je ona sama bila žrtva. Naime, tvrdi kako je prije otprilike godinu dana preko društvene mreže stupila u kontakt s nepoznatom osobom koja joj se predstavila kao cijenjeni doktor koji se nalazi u jednom kampu gdje je ratno stanje i da je udovac koji je zainteresiran doći k njoj i s njom sklopiti brak.

Tijekom godine dana ona je na razne bankovne račune u inozemstvu za cijenu avionske karte, pratnje do aerodroma, ležarinu prtljage i razne druge razloge uplatila oko 68 tisuća eura nakon čega je shvatila da je prevarena.

“U ovom slučaju radi se o primjeru romantične prijevare tako da upozoravamo na ovakve oblike jer u današnje vrijeme nema tog ratnog području ili nekog drugog mjesta da osobe nemaju mogućnosti raspolagati novcem”, poručili su iz Policijske uprave bjelovarko-bilogorske.

Kruži nova prevara, neki građani ostali bez tisuća eura: ‘Nikako nemojte odgovarati na to’

Web heroj

Više o ovakvim oblicima prijevare ali i o svim drugima educirajte se na internetskoj stranici Web heroj koju je policija pokrenula kako bi stala na kraj prevarantima.


“Neočekivano ste osvojili nevjerojatnu ponudu za putovanje?! Potvrdili ste je klikom „Slažem se“, ali, nažalost, ni traga ni glasa ni putovanja ni novca. Odlučili ste uložiti u kriptovalute koje su obećavale goleme profite, no, nažalost, vaš je novac nestao bez traga. Očekivali ste dolazak voljenog doktora iz egzotične zemlje i platili mu putovanje?!

Nažalost, oženio se vama, ali samo za novac! Sve su ovo samo neki od primjera kibernetičkih prijevara koje prevaranti koriste kako bi vam ukrali novac. Kako biste ih preduhitrili, ključno je znati prepoznati znakove i biti na oprezu”, poručuju iz policije na toj web stranici.

Ilustracija (Foto: Pixabay)

Ozbiljne posljedice

Internet je postao neizostavan dio našeg svakodnevnog života, a sve više građana i poslovnih subjekata prepoznaje njegovu važnost kao platformu za poslovanje i komunikaciju. Zbog toga je postao iznimno privlačan kibernetičkim kriminalcima koji koriste iznimno sofisticirane trikove i obećanja kako bi dobili novac ili vrijedne financijske informacije od svojih žrtava.

Posljedice takvih prijevara su ozbiljne, dovode do financijskih gubitaka, gubitka povjerenja, narušavanja ugleda i često izazivaju dugotrajni emocionalni stres kod žrtava i njihovih obitelji. Kako bismo smanjili vjerojatnost da postanemo žrtva, najučinkovitiji način je ponašanje koje se temelji na samozaštiti, a to postižemo informiranošću i educiranjem.

Projekt „Jačanje kapaciteta policije za suzbijanje kibernetičkog kriminaliteta“ koji provodi Ministarstvo unutarnjih poslova u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti namijenjen je jačanju kapaciteta policije nabavom računalnih sustava za istraživanje otvorenih izvora na internetu i Darknetu te za specijalizirane treninge policijskih službenika za kibernetički kriminalitet.

U sklopu projekta provodi se i preventivna kampanja „Web heroj“ čiji je cilj osvijestiti i educirati građane o nužnosti i načinima zaštite u virtualom svijetu kako ne bi postali žrtve tih kaznenih djela.


Komentari