Velika zajednička operacija protiv seksualnog iskorištavanja djece u balkanskoj regiji dovela je do identifikacije 39 osumnjičenih zlostavljača djece i zaštite dvije njihove žrtve u 8 zemalja, javljaju iz Ministarstva unutarnjih poslova.
Obračun u Međimurju: Muškarac izudarao partnericu po glavi, a ona ga izbola nožem
Između 6. i 19 studenog hrvatska policija na svom području provodila je veliku međunarodnu operativna akcija “Mozaik”, za koje se identificiralo osam počinitelja, a provelo se i devet pretraga doma osumnjičenih osoba iz kojih je oduzeto više od 50 digitalnih uređaja za pohranu podataka.
Zaplijenjeno više od 200 predmeta
Tijekom akcija zaplijenjeno je i više od 200 predmeta koji sadrže slike ili video zapise seksualnog zlostavljanja djece, uključujući računala, mobilne telefone, računalne poslužitelje i memorijske kartice.
Pronađeno je i jedno dijete koje je zbrinuto. Policija je za sada potvrdila da su osumnjičeni hrvatski državljani počinili ukupno sedam kaznenih djela, a dio kriminalističkih istraživanja i dalje je u tijeku.
Operaciju je provodila slovenska nacionalna policija, a koordinirao ju je Europol. Cilj joj je bio identificirati i uhititi osobe koje koriste online forume i aplikacije za razmjenu poruka u svrhu slanja i dijeljenja materijala povezanih sa seksualnim zlostavljanjem djece.

Zapadnobalkanske zemlje – Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija, Crna Gora i Srbija – Slovenija, Hrvatska i Mađarska provele su niz mjera u razdoblju od 6. do 17. studenog.
Što i drugi mogu učiniti
Policija je provela 41 raciju u zemljama sudionicama nakon što su otkrili slike i video zapise koji prikazuju seksualno zlostavljanje djece. Navedeno je rezultiralo uhićenjem tri osumnjičenika i podizanjem optužnica zbog počinjenja kaznenih djela vezanih za distribuciju slika zlostavljanja djece.
Policija također podsjeća da svatko može učiniti nešto kako bi se spriječili novi takvi slučajevi. Osim dolaskom u policijsku postaju ili pozivom na broj 112, saznanja o svim vrstama zlostavljanja djece mogu se policiji prijaviti i putem on-line aplikacije Red Button.
Također, svatko može pomoći u borbi protiv seksualnog zlostavljanja djece u EU kroz Europolove kampanje: Trace An Object, putem koje se traži pomoć građana u identificiranju podrijetla predmeta pronađenih na slikama seksualnog zlostavljanja djece.

Kampanja ‘Reci ne’
Europolova preventivna kampanja „Reci ne!“ bila je, osim toga, dostupna svih zemljama na Zapadnom Balkanu na njihovom nacionalnom jeziku.
Kampanja uključuje 10-minutni video koji prikazuje dvoje tinejdžera, dečka i djevojku, koje na internetu iskorištava kriminalna organizacija za ostvarivanje financijske dobiti odnosno seksualni prijestupnik u potrazi za novim seksualnim sadržajem.
Video sadrži i savjete o tome kako prijaviti takva kaznena djela tijelima za provedbu zakona i kako uopće ne postati žrtvom takvih djela.