OČEVID NA JARUNU Iskapaju se ostaci bespilotne letjelice: ‘Pitanje je bismo li mi stigli reagirati na vrijeme’

Foto: Cropix

Na Jarunu je u tijeku je ključni dio očevida, iskapanje ostataka bespilotne letjelice. Očevid koji policija provodi zajedno s vojnom policijom nastavit će se u užoj zoni pada, gdje će se probati izvaditi dio letjelice koji je ostao ukopan u zemlju.

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska vojska sudjelovala je u raščišćavanju terena, a nakon toga su bagerima iskopavali zemlju na mjestu pada.

Državni vrh na mjestu pada

Na mjestu očevida jutros su stigli premijer Plenković, ministar obrane Mario Banožić, ministar branitelja Tomo Medved, te admiral Robert Hranj, načelnik Oružanih snaga.

Premijer Plenković dao je izjavu za medije, a kako je rekao još uvijek se ne zna čija je letjelica.

Foto: Screenshot N1

“Ne znamo čija je letjelica bila. letjela je nad Hrvatskom sedam minuta i pala ovdje. U nesreći smo imali puno sreće da nitko nije stradalo. Oštećeno je 40-ak automobila”, rekao je premijer Plenković.

Slučajno ili namjerno?

“Ovo je teoretski mogla biti Budimpešta, Ljubljana… Moramo intenzivirati suradnju, da se na vrijeme obavijesti zemlju da se nešto događa. Je li to bilo slučajno ili namjerno, još uvijek ne znamo. Pokušat će se iskopati letjelica. Komunicirat ćemo s državama koje imaju vrijedne informacije”, dodao je Plenković.

“Ovo upućuje na potrebu tješnje suradnje NATO-a. Ovakvu situaciju ne možemo tolerirati niti bi se ona smjela dogoditi. Ovo je bila čista i jasna prijetnja i tu se moralo reagirati i u NATO-u i u EU. Radit ćemo na tome da podignemo spremnost ne samo nas nego i drugih”, dodao je.

“Sreća je da se nije dogodilo nešto puno gore. Premijer Orban je o ovome saznao nakon mene. Napisao sam pismo i želim odgovore kako se ovako nešto moglo dogoditi”, nastavlja Plenković. “Ovo je moglo pasti na nuklearnu elektranu u Mađarskoj. Očito je da nije došlo do dobre reakcije i da druge zemlje nisu dobro reagirale. Sad imamo test iz kojeg moramo naučiti i puno bolje reagirati”, dodaje.

Incident koji se nije smio dogoditi

“Pisao sam NATO-u, mislim da su oni to jako ozbiljno shvatili. Ovo je incident koji se ne smije dogoditi. Mislim da mi to nismo umanjivali. S obzirom da nije bilo žrtava, vjerojatno je reakcija – dobro je. Da je bilo žrtava sigurno bi reakcija bila drugačija”, kaže Plenković.

“Ova situacija je trajala sedam minuta. Da smo znali, pitanje je bismo li mi stigli reagirati na vrijeme. Letjelica je letjela ogromnom brzinom. Vremenski period je bio iznimno, iznimno kratak. Koliko ja znam, nije bilo još letjelica koje su letjele prema Hrvatskoj. Bilo je nekih spekulacija, ali niti jedna nije potvrđena. Ovo je situacija koja se dogodila na način koji je bio nepredviđen. Nakon ovog će budnost svih biti puno veća”, rekao je.

Kaže da je na Mađarskoj da utvrdi kako se incident dogodio jer je na njihovom području letjelica bila puno duže. “To je njihov problem, ja ne mogu spekulirati o tome”, rekao je.

Očito je letjelici nestalo goriva

“Da ja sad kažem da je sve divno i dobro, to bi bilo smiješno. Da vam letjelica leti 7 minuta i padne na glavni grad… Ovo je samo iznimka. Kako se to dogodilo, je li to slučajno, je li to provokacija, tko je to napravio… To trebamo utvrditi. Ali ne trebaju građani brinuti“, nastavlja Plenković te kaže da još uvijek ne zna odakle je došla letjelica.

“Stručnjaci iz vojske, DORH-a, svi stručnjaci će dati svoj doprinos da se utvrdi odakle je došla letjelica. Jučer sam direktno s aerodroma u vladu da dobijem sve informacije. Obavijestit ću Orbana o svemu i svi sustavi će se sada baviti istragom”, nastavlja Plenković.

“Očito je letjelici nestalo goriva. Da je bilo više goriva vjerojatno bi pala negdje drugdje. Pustimo sad stručnjake da obave očevide”, rekao je na kraju Plenković.


Komentari