(UŽIVO) Gradska skupština: Napokon počela rasprava o preimenovanju Trga maršala Tita

wiki

Započela je 2. sjednica Gradske skupštine Grada Zagreba.

Danas, 31. kolovoza počela je 2.  sjednica Gradske skupštine Grada Zagreba na kojoj je prisutno 48 zastupnika. Na dnevnom redu nalazi se 23 točaka od kojih je i prijedlog zaključka o preimenovanju Trga Maršala Tita.

Na dnevnom redu nalaze se i prijedlozi odluka o raspoređivanju sredstava za redovito godišnje financiranje političkih stranaka i gradskih zastupnica/zastupnika izabranih s liste grupe birača ove godine, o novčanoj pomoći za opremu novorođenog djeteta te mnogi drugi prijedlozi i izvješća.

Na sjednici zagrebačke Gradske skupština, koja je počela jutros u 9 sati, do večeras u 20 sati odrađeno je 7 točaka dnevnog reda o kojima se opširno i dugotrajno raspravljalo.

Od predviđenih 27 točaka, ona koja je izazvala najviše zanimanja javnosti – preimenovanje Trga maršala Tita u Trg Republike Hrvatske, je 14. po redu i rasprava o njoj očekuje se u kasnim večernjim satima.

21:30 sati – HDZ-ovac kaže da je Tito bio na čelu antifašističkog pokreta, ali da je nakon Drugog svjetskog rata počinio masovna ubojstva. Poručio je da oni koji po Zagrebu mašu komunističkim i socijalističkim zastavama žele da taj grad ostane zatočenik prošlosti.

21:25 sati – 
SDP-ov član kaže kako oni koji pokušavaju promijeniti ime trga rade povijesni revizionizam, te da bi se umjesto promjene imena trga trebali koncentrirati na reviziju privatizacije.

21:20 sati – Zlatko Hasanbegović naveo je gradska vijeća koja su podržala prijedlog, te nakon toga rekao da su dva gradska vijeća odbila prijedlog. Također je naveo vijeća koja su se odbila izjasniti po pitanju promjene imena Trga.

21:10 sati – Počela je rasprava o preimenovanju Trga maršala Tita.

21:00 sat – Zastupnici zagrebačke Gradske skupštine donijeli su u četvrtak odluku o osnivanju novog gradskog Ureda za međugradsku i međunarodnu suradnju, te o razdvajanju Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport u tri zasebna ureda, dok se rasprava o točki koja je izazvala najviše zanimanja javnosti – preimenovanju Trga maršala Tita u Trg Republike Hrvatske, očekuje u kasnim večernjim satima.

Za odluku o ustrojstvu i diobi gradskih ureda glasovala su 35 zastupnika, 13 ih je bilo protiv, a jedan je zastupnik bio suzdržan.

U Uredu za međugradsku i međunarodnu suradnju, kao novoustrojenom tijelu, obavljat će se poslovi koji se odnose na predlaganje međugradske i međunarodne suradnje Zagreba s odgovarajućim jedinicama i njihovim udruženjima u zemlji i inozemstvu, suradnju s udrugama koje djeluje na području međugradske i međunarodne suradnje, suradnja s međunarodnim institucijama i organizacijama, kao i diplomatskim misijama u zemlji i inozemstvu, suradnju s Hrvatima izvan Hrvatske, poslovi u vezi razvojne suradnje i humanitarne pomoći, te na druge poslove koji su mu stavljeni u nadležnost.

Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport podijeljen je u tri zasebna ureda – Gradski ured za kulturu, Gradski ured za sport i mlade i Gradski ured za obrazovanje.

Uredi bi trebali započeti s radom s novom proračunskom godinom 1. siječnja 2018.

Mrak Taritaš: ‘Pojedincima su obećana pročelnička mjesta’

U ime Kluba nezavisnih zastupnika i HSU-a Anka Mrak Taritaš ocijenila je da se ovime očituje potreba za novim pročelnicima jer su pojedincima obećana pročelnička mjesta. “Ništa se neće promijeniti u radu Grada, samo ćemo imati 25 pročelnika. Iz ovog iščitavamo nove pročelnike i urede i zadovoljavanje pojedinačnih interesa”, ustvrdila je.

U ime Kluba gradskih zastupnika nezavisne liste Sandre Švaljek i HSLS-a Darinko Kosor podsjetio je na riječi zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića da se, dok je on živ, samostalnog ureda za kulturu neće biti. “Danas nije ovdje jer ga je sram. To je kao da premijer nije prisutan na predstavljanju novog ministasrtva”, ustvrdio je.

20:30 sati – Glasovalo se do sada o prvih 10 točaka.

19,30 sati – Traje rasprava o Prijedlogu odluke o novčanoj pomoći za opremu novorođenog djeteta

19:15 sati – Raspravlja se o Prijedlogu odluke o raspoređivanju sredstava za redovito godišnje financiranje političkih stranaka i gradskih zastupnica/zastupnika izabranih s liste grupe birača u 2017.

17:05 sati – Još traje rasprava o Prijedlogu odluke o izmjenama i dopunama Odluke o ustrojstvu i djelokrugu gradskih upravnih tijela

15:50 Raspravlja se o 3. točki dnevnog reda Prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju Proračuna Grada Zagreba za 2016.

12:45 Trenutno se raspravlja o 2. točki dnevnog reda. Pojedini zastupnici su uvjereni da se namjerno odugovlači kako bi preimenovanje trga Maršala Tita bilo što kasnije.

09:15 Na početku sjednice iz kluba nezavisne liste Sandre Švaljek i HSLSa, javila se Sandra Švaljek te se osvrnula na preimenovanje trga Maršala Tita. Švaljek je predložila da se preimenovanje trga izostavi s dnevnog reda jer smatra da se o tome treba odlučivati ili na nacionalnoj razini ili putem lokalnog referenduma.

‘Ukoliko se niti jedan trg niti ulica ne smije zvati njegovim imenom to je stvar nacionalne razine. O tome bi trebali odlučivati građani’, rekla je Sandra Švaljek.

S njom se nije složio Zlatko Hasanbegović, a o njenom prijedlogu izostavljanja 13. točke dnevnog  reda (preimenovanje trga Maršala Tita), ukupno 26 zastupnika se izjasnilo protiv dok je 22 zastupnika bilo za izostavljanje navedene točke dnevnog reda. Time nije prihvaćen njezin prijedlog da se preimenovanje trga Maršala Tita izostavi s dnevnog reda te je dnevni red u potpunosti usvojen.

Prihvaćena  odluka o novčanoj pomoći za novorođeno dijete

Zastupnici su na sjednici također prihvatili odluku o novčanoj pomoći za opremu novorođenog djeteta. Visina novčane pomoći za opremu novorođenog djeteta iznosi 1800 kuna za prvo dijete, što će se isplatiti u dva jednaka obroka tijekom jedne godine, 3600 kuna za drugo dijete, što će se isplatiti u četiri jednaka obroka tijekom dvije godine, te 54.000 kuna za treće i svako daljnje dijete, što će se isplatiti u jednakim godišnjim obrocima tijekom šest kalendarskih godina.

Pravo na novčanu pomoć može ostvariti i koristiti roditelj koji je hrvatski državljanin s neprekidno prijavljenim prebivalištem u  Zagrebu od najmanje pet godina neposredno prije rođenja djeteta za koje se podnosi zahtjev i dalje neprekidno sve do isplate novčane pomoći u cijelosti; ako drugi roditelj ima prijavljeno prebivalište u Zagrebu ili ako je drugi roditelj stranac s privremenim ili stalnim boravkom u Zagrebu, u vrijeme podnošenja zahtjeva i dalje neprekidno do isplate novčane pomoći u cijelosti.

Zahtjev za ostvarivanje prava na novčanu pomoć podnosi se gradskom upravnom tijelu u roku od šest mjeseci od dana rođenja djeteta za koje se podnosi zahtjev.

Zastupnici su na sjednici većinom glasova prihvatili prijedlog godišnjeg izvještaja o izvršenju zagrebačkog proračuna za 2016., a donesena je i odluka o raspoređivanju sredstava za redovito godišnje financiranje političkih stranaka i gradskih zastupnika izabranih s liste grupe birača u 2017. Ukupno je do kraja ove godine preostalo za rasptita u orediti i doznačiti sredstva u iznosu od oko 1,8 milijuna kuna.


Komentari