‘U Zagrebu bicikl treba zaključavati i kada se ostavi pokraj kafića u kojemu pijemo kavu. Lopovi nikada ne miruju!’

Giant

U Hrvatskoj gotovo da nema gradske sredine u kojoj krađe bicikla nisu u porastu, a pojedinim dijelovima države “haraju” i svojevrsne biciklističke bande koje organizirano kradu bicikle, te ih zatim preprodaju…

Posebice je na udaru i Zagreb, u kojemu su djelovale grupe u čijem je “portfelju” zagrebačka policija otkrivala na stotine ukradenih bicikala. Zbog navedenih razloga gotovo su rijetki žitelji većih gradskih sredine, posebice u Zagrebu, koji nisu bili oštećeni krađama bicikla. Gledano po četvrtima, lopovi su bili najaktivniji prošle godine na području užeg središta Zagreba, ali i na Trnju, Maksimiru i Trešnjevci.

Prošle smo godine zabilježili 287 krađa bicikala, što je 80 krađa manje nego godinu ranije. Trend smanjena krađe bicikala uočljiv je posebno u odnosu na 2012. godinu kada je zabilježeno 826 krađa. Tijekom zadnje dvije godine broj krađa je “prepolovljen”, a takav trend se bilježi i u prvom tromjesječju 2015. – 30,8 % ih je manje“, stoji u statistici Policijske uprave Zagrebačke.

>>>Dobra suradnja s policijom, rezultirala MANJOM krađom bicikala<<<

Dakle, iako policijska statistika pokazuje pozitivne trendove, odnosno pad broja krađa, Sindikat biciklista tvrdi kako je realnost drugačija. “Prije se pod krađom vodilo svako otuđenje bicikla vrednijeg od 1000 kuna, a sada je taj prag podignut na 2000 kuna pa ispada da ima manje krađa”, pojasnio je Halgota te napomenuo kako se u posljednjih nekoliko godina ipak uvelike poboljšala suradnja sa zagrebačkom policijom. Tako je ove godine riješeno 47 krađa, odnosno 50 posto njih.

Odgovor na ovu neželjenu statistiku, svakako je djelotvorna zaštita bicikla. Kada je zaštita bicikla u pitanju, vjerojatno najbolje rješenje je Giantov sustav zaštite bicikala čiji središnji prodajni centar se nalazi u Ulici Grada Mainza 21.

“Kupite kvalitetnu zaštitu za bicikl i uvijek ga zaključavajte!”

“Najvažnije je pitati, potražiti savjet i ne ustručavati se potražiti informaciju, a mi ćemo definirati zajedno s kupcem za što mu točno treba zaštita bicikla i pružiti mu adekvatan odgovor. Jer ključno je razlikovati u odabiru zaštite, vozi li se bicikl svaki dan po Zagrebu, ostavlja li se na jednom mjestu dulje vrijeme, kao i činjenica gdje se ostavlja – na prometnim mjestima ili na osami. Jer tada zaštita bicikla mora biti maksimalna i što bolja”, savjetuje Davor Blašković, stručni savjetnik u Giantu.

“Ukoliko se pak bicikl koristi povremeno za vožnju gradom, kraćih intervala, zaštita je također potrebna, ali nešto niže razine. Bicikle uvijek treba uvijek zaključavati, pa i kada se ostavi pokraj kafića u kojemu popijemo kavu, jer lopovi nikada ne miruju i gotovo uvijek su brži od nas”, savjetuju iz Gianta, najvećeg svjetskog proizvođača bicikla.

“Najbitnije kod zaštite bicikla je svijest građana o potrebi sprečavanja krađa“, poručuje policija pojašnjavajući da se, na žalost utvrdi svega jedna trećina počinitelja krađa bicikla.

No to ne znači da je pronađen i ukradeni bicikl, koji je možda preprodan, rastavljen, odbačen i slično. Bez suradnje s građanima u smislu pravovremene dojave i uočavanja sumnjivih događaja, nema ni moguće očekivane pravovremene reakcije. Stoga, sve što je sumnjivo i neobično u kvartu ili naselju, treba dojaviti s punim povjerenjem na broj telefona 192 ili se građani također mogu obratiti i kontakt – policajcu”,  savjetuje zagrebačka policija.

Naglašavaju da se bicikl kupuje kod ovlaštenog trgovca, uz obavezno čuvanje računa radi usporedbe sa serijski brojem. “Fotografirajte bicikl, zabilježite njegove karakteristike ili ako nema brojeva na okviru bicikla, dajte bravaru da vam se unese neki karakteristični, kasnije prepoznatljiv broj i znak što olakšaava posao policiji kada isti bude pronađen”, upozorava policija.


Komentari