Tomašević najavio što se više neće kositi: Objasnio i zašto je donio tu odluku

Održavanje javnih zelenih površina u gradu (Foto: Srdjan Vrancic / CROPIX)

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je u utorak kako glavni grad kreće u veliku akciju ozelenjivanja Zagreba, a to donosi dvije velike novosti.

Prva se odnosi na sadnju stabala, što znači da će svih 17 gradskih četvrti dobiti nova stabla. Gradonačelnik je slikovito pojasnio kako će na sto Zagrepčana biti posađeno jedno stablo, a taj će se tempo nastaviti i sljedeće sezone kad bi se trebalo posaditi novih 8000 stabala.

Gradonačelnik najavio veliku akciju: ‘Sadit će se jedno stablo na sto Zagrepčana’

“Tu je i zamjenska sadnja stabala koja su uništena u velikoj oluji, sadit ćemo i na novim lokacijama, njih oko 88”, otkrio je gradonačelnik i dodao kako će se u četvrtak krenuti sa sadnjom i to na Bundeku.

Projekt cvjetnih livada

Tako će diljem grada biti zasađeni javori, jaseni, crni borovi, ukrasne trešnje i druge vrste, a pri tome će se paziti na sadnju alergenih vrsta.

Stabla će se primarno saditi uz avenije i glavne gradske prometnice, ali i na zelenim površinama gdje nije bilo drveća ili ga nije bilo dovoljno. Cijeli projekt koštat će 3,7 milijuna eura, a gradonačelnik je otkrio kako im je u osmišljavanju projekta bio problem pronaći lokacije na koje će posaditi svih 8000 stabala.

Zagrepčanin ispričao kakve probleme ima zbog nepokošene trave: ‘Sramota za grad’


Druga novost je pilot projekt koji se radi u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog gospodarstva o uvođenju cvjetnih livada. Time bi se na nekoliko lokacija u gradu smanjio režim košnje i te bi livade činile zeleni koridor za oprašivače, a livade će biti označene posebnim pločama kako bi građani bili informirani o svemu.