TODORIĆ ZBOG POHLEPE UVUKAO BANDIĆA U MEĐUNARODNI SKANDAL

Screenshot YouTube

Tvrtka Zagreb plakat d.o.o., a koju je „izmislio“ Grad Zagreb, u vlasništvu  od 51 posto, dok drugu „manju“ polovicu od 49 posto suvlasništva drži Todorić, odnosno njegova tvrtka Media, a koja usput budi rečeno nikada nije ispunila svoje obveze, koje je prihvatila kada je ulazila u vlasničku strukturu Zagreb plakata d.o.o., odlučila je oteti Europlakatu „njegov“ zakupljeni prostor i tako stvoriti još jedan monopol u korist Todorića.

Obećanje ludom radovanje

Iako je Europlakat dobio usmeno obećanje gradonačelnika „na riječ“ da može koristiti i za to korištenje plaćati, naravno, „svoja“ oglasna mjesta, dok Grad ne raspiše novi natječaj, odnosno do potpisa novih ugovora o zakupu i korištenju reklamnih panoa, netko se iz Grada, ipak dosjetio Europlakatu oteti mu „njegova“ oglasna mjesta, za koje Europlakat, za razliku od Tiska i njegove Medie, uredno plaća najam.  Komunalni inspektori nisu se uhvatili – daleko od toga, čak u širokom luku izbjegavaju kioske Tiska, ne bi li možda pronašli neku „nepravilnost“, pa mu ispisali kaznu, kao 49 postotnom gazdi Zagreb plakata.  Valja napomenuti da Grad Zagreb od najma city lightova na Tiskovim kioscima nema ama baš nikakve koristi, jer Todorić najam reklama koji ubire od tvrtki, novac ukapava u svoju tvrtku Tisak a ne u Grad.  To mu dođe kao poklon od Grada…

Ali kako bilo, uvidjevši dobru priliku za otimanje i posvajanje reklamnih panoa Europlakata, potiho, u vrijeme kada je Zagreb prazan, i oteti mu „njegova“ oglašivačka mjesta, činilo se kao dječja igra. No kako bilo, uvidjevši dobru priliku za otimanje i posvajanje reklamnih panoa Europlakata – potiho u vrijeme praznika oteti mu „njegova“ mjesta, te omogućiti 49 postotnom vlasniku zagreb plakata Todorićevok firmi tisak monopol u reklamiranju i ubiranju novca od reklama na kioscima koji na godišnjoj razini uopće nije malen, ali Grad od te i takve najamnine ne vidi niti kune, već je razlog da se zapita, gdje je novac od komunalnih taksi na kioscima tiska.

Tako su komunalni inspektori, koji redovito zaobilaze Tiskove kioske, ipak revno krenuli u posao, dobivši vjerojatno „zeleno svjetlo“ od pročelnika Dinka Bilića, na Europlakat, ne računajući da će se potonji boriti, te da znaju što se dogovorili s gradonačelnikom. Tako je Europlakat u cilju zaštite „svojih“ zakupljenih oglasnih prostora postavio zaštitare, ne dajući komunalnim inspektorima da ih „otmu“.

Ne može se reći kako komunalni inspektori nisu, koliko god su mogli mahajuć’ papirima, željeli obaviti posao „preuzimanja“, no akcija im nije pošla za rukom.

Međunarodni skandal

Zna li gradonačelnik, da su “njegovi ljudi” izazvali međunarodni skandal, zbog Pohlepe todoriceve medie 49 postotnog vlasnika Zagreb plakata, zbog pokusaja nasilnog preuzimanjem city lightova koje im nije pošlo za rukom,do danas  nije poznato.

Ako bandic ne zna što mu se u Gradu radi, saznat će iz novina. Komunalni inspektori dali su sve od sebe, mahajuć’ papirima čelnicima Europlakata i zaštitarima koji su cuvali city lightove i koje nije impresionirala njihova značka i status inspektora niti ne brecnuvši se na njih. Uglavnom, zaštitari su „držali“ city lightove a komunalni inspektori mahajući papirima, nisu se mogli približiti Europlakatovim city lightovima.

Europlakat je, inače tvrtka u stranom vlasništvu i kao takva trebala bi se smatrati stranim investitorom o kojima su u Hrvatskoj samo puna usta govora, no očito su dobri samo kada im se treba oteti. Barem u ovom slučaju.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]”Valja napomenuti da Grad Zagreb od najma city lightova na Tiskovim kioscima nema ama baš nikakve koristi, jer Todorić najam reklama koji ubire od tvrtki, novac ukapava u svoju tvrtku Tisak a ne u Grad. To mu dođe kao poklon od Grada…”[/box]

Europlakat, koji održava puno bolje svoje oglasne prostore od Zagreb plakata, svojedobno imao je namjeru kupiti od Agrokora, tj. Medie, njegov udio u Gradu. No uvidom u papire i saznanjem kako Todorić nije uredno podmirivao svoje obveze, tražeći 100milijuna kuna za oglasne prostore, plus sve nepodmirene obveze, a koje bi u slučaju kupnje pale na grbaču Europlakata, to se Europlakat povukao, izračunavši da mu se nikako ne isplati kupiti Todorićev udio.

U srijedu su 24. lipnja, po nečijoj naredbi iz Grada, komunalni inspektori izašli na teren u namjeri da Europlakatu oduzmu „njihove“ oglasne prostore.

Grad izgubio novac od najma prostora za oglašivače

Kako je Todorić sa svojom tvrtkom Media, malo po malo, ovladao gradom postavljajući svoje kioske Tiska za veliki dio kojih je istekoa najam a na kojima su također postavljene svjetleće vitrine, tzv. city light-ovi, a Zagreb mu prepustio ubiranje naknade za oglašavanje na privatnim objektima, odnosno kioscima, tako su i dodatni poslovi prepušteni upravo Todoriću, pa i ubiranje naknade od oglašavanja na kioscima.

Tim potezom Grada, vlasnicima kioska, koji ne plaćaju najam za korištenje city lightova,Grad je izgubio mogućnost zarade koja je prebačena u ruke Agrokora, odnosno njegove tvrtke Media.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]”Na upit Objektiva, naplaćuje li Grad naknade za reklamiranje u „city light-ovima“ na kioscima i koliko ih je u koncesiji, to jest koliko ih ima pojedinačno Europlakat i Zagreb plakat, koliko Grad godišnje zaradi na račun postotka od koncesije tvrtkama koje se bave oglašavanjem odgovor nije stigao.”[/box]

Prosječan najam slijeva se u Agrokor

Prosječni najam city light vitrine na gradskoj površini kreće se u prosjeku od 100 do 2.200 kuna i to za dvotjedni najam. U Zagrebu ima oko 500-tinjak kiosaka, što znači da, ako svaki kiosk osim Tiska i njegove Medie, za samo jednu reklamu Zagreb plakatu na godišnjoj razini priskrbi oko 12 milijuna kuna. Obzirom  da je novac “izbijen“ vlasnicima svih kiosaka, osim Tiskovih naravno, godišnja naknada Zagreb plakata za sve površine, iznosi oko devet milijuna kuna. Tisak, navodno, izravno naplaćuje reklamiranje na njihovim kioscima, čime se uskraćuje prihod Zagreb plakatu, koji novac od najma neće nikada vidjeti.

Na upit Objektiva, naplaćuje li Grad naknade za reklamiranje u „city light-ovima“ na kioscima i koliko  ih je u koncesiji, to jest koliko ih ima pojedinačno Europlakat i Zagreb plakat, koliko Grad godišnje zaradi na račun postotka od koncesije tvrtkama koje se bave oglašavanjem odgovor nije stigao.

Daje se naslutiti kako strani ulagači nisu dobrodošli u Hrvatsku, ili barem u glavni grad, ili ako pokrenu nešto i zaposle ljude, svakako će ih se potruditi na neki način otjerati zbog jednog jedinog čovjeka. Ivice Todorića, kojem smeta da mu bilo što i itko stane na put.

A o najmu i plaćanju zakupnine Gradu i da će biti kažnjen, te koliko plaća i koliko je dužan, ostati će enigma do daljnjega. Sve dok policija mora intervenirati zbog poslova s Gradom, u ovom slučaju zbog reklamnih panoa, a da gradonačelnik ne zna, hoće li pozvati na red čovjeka, koji je izdao „tjeralicu“, mimo njegovog dogovora?


Komentari