REKORDNO NISKE CIJENE SIRA I VRHNJA! ‘Nitko ništa ne kupuje, a moji stalni kupci su na moru’

Svi ćemo se složiti kako su svježi kravlji sir i vrhnje najprepoznatljiviji proizvod na zagrebačkim tržnicama kojeg naše kumice tako vrijedno rade. Odlučili smo se prošetati trešnjevačkom tržnicom i istražiti kako danas uopće ide prodaja sira, te s kojim se problemima nose kumice u današnje vrijeme.

Zagreb.info
Zagreb.info

“Evo pogledajte kak sam spustila cijene. Ovaj čvrsti sirek koji je duplo ocijeđeni je 15 kuna, dok je ovaj drugi, u sirutki 10 kuna, a mjerica vrhnja je pet kuna”, rekla nam je kumica brišući znoj sa čela.

“Nema ljudi, nitko živ ne kupuje, a ja tolko’ snizila cijene. Ma taman da ga prodajem za osam kuna opet nitko ne bi kupio. I kaj da delam, a tako je fini sviježi”, tužno je nastavila kumica.

Rashladne vitrine s desne strane
Rashladne vitrine s desne strane

Naime, poznato nam je kako je kumicama prodavanje sira i vrhnja na štandovima već davno odzvonilo. Danas na tržnicama jedino možemo vidjeti kumice koje svoje sireve prodaju u rashladnim i zatvorenim vitrinama.

“Iako smo se u početku svi bunili za zbog ovih vitrina, sad smo skužili da je to ipak super. Divota je, jer vitrina hladi cijelu noć i sir nam istane hladni i svježi”, rekla je Barica. No, pomalo drugačijeg mišljenja bila je njezina kolegica.

Sir koji ne stane u vitrinu
Sir koji ne stane u vitrinu

“Bez obzira kaj hlade, te vitrine su preuske. Pa dajte pogleč di moram denuti sir. Poglejte, kaj bum ja sad s njim? Tu bu mi se ukiselil i ja ga moram bacit, a ionako niš ne prodam, ali baš niš”, tuižno nam je rekla prodavačica. Osim što su cijene sira i vrhnja na ovoj zagrebačkoj tržnici rekordno niske, kumice snižavaju baš sve samo da netko nešto kupi. Snižavaju čak i posudice za sir koje one plate 18 kuna, a prodaju za 9 kuna. Dimljeni sir također je spušten sa 50 kuna na 30 kuna, ali kupaca nema ni za lijeka.

Dimljeni sir/posudice za sir
Dimljeni sir/posudice za sir

No, ono što je vrlo alarmantno je činjenica kako tržnice iz dana u dan sve više propadaju. Isto to su nam potvrdile i kumice: “Ma nema više tržnice. To ako poživi još jednu, dvije godine to bu dobro. Gotovo je s time”.


Komentari