Gradonačelnik Tomašević na iduću će sjednicu Gradske skupštine, zakazanu za 28. travnja poslati i Zaključak o utvrđivanju iznosa dijela novčane naknade za umanjenu kakvoću življenja na području utjecaja građevine namijenjene zbrinjavanju otpada Prudinec – Jakuševec za ovu godinu.
Sukladno Zaključku novčana naknada isplaćivat će se do zatvaranja odlagališta otpada Prudinec Jakuševec, navodi se u obrazloženju Zaključka, a u sklopu njega smatraju se i područja Mjesnog odbora Jakuševec, Mjesnog odbora Hrelić i naselja Mičevec.

“U svrhu sklapanja pojedinačnih ugovora Grad Zagreb je utvrdio iznos dijela novčane naknada za umanjenu kakvoću življenja na području utjecaja građevine namijenjene zbrinjavanju otpada Prudinec – Jakuševec za 2022. godinu u iznosu od 4.000,00 kn.”
Preostali dio novčane naknada za umanjenu kakvoću življenja na području utjecaja građevine namijenjene zbrinjavanju otpada Prudinec – Jakuševec za 2022. godinu utvrdit će se po utvrđivanju konačnog broja osoba koje ostvaruju pravo na novčanu naknadu za umanjenu kakvoću življenja za 2022. godinu”, objavljeno je u Zaključku kojeg potpisuje gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Naknada za smrad
Novčani iznos za umanjenu kvalitetu života, odnosno kako je lokalci nazivaju – naknadom za smrad, donedavno je dodjeljivala lokalna samouprava, a unazad nekoliko godina pod ingerencijom je države.

Oko šest tisuća Jakuševčana, Prudinčana i Mičevčana dobiva naknadu za umanjenu kvalitetu života, a u prosjeku su dobivali nešto više od pet tisuća kuna po članu obitelji godišnje. Naknadu za smrad Jakuševčani i sugrađani iz okolnih naselja trebali bi dobivati sve dok se ne zatvori deponij na Jakuševcu i dok se ne otvori Centar za gospodarenje otpadom, kako je i propisano zakonom.
No, Resničani su se već ove godine bunili protiv nove lokacije gradskog smetlišta, tako da ostaje za vidjeti koliko će još dugo Jakuševčani trpjeti smrad, a za njega dobivati simboličnu naknadu.