Ministrica Divjak najavljuje: Počinjemo edukaciju učitelja informatike

FOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Profesionalni razvoj učitelja i nastavnika Informatike odvijat će se kontinuirano tijekom cijele 2018. godine.

Pripreme učitelja i nastavnika informatike za uvođenje novih kurikuluma u osnovne i srednje škole počinju skupom Info@Edu u ponedjeljak u Tuhelju, a tim povodom ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak ističe da će se edukacija odvijati kontinuirano tijekom cijele godine i obuhvatiti oko 1300 učitelja “o kojima ovisi uspjeh reforme”.

“Profesionalni razvoj učitelja i nastavnika Informatike odvijat će se kontinuirano tijekom cijele 2018. godine, a prema potrebi nastaviti i u 2019. te će obuhvatiti oko 1300 polaznika s ciljem podizanja kompetencija učitelja i nastavnika Informatike koji će moći pripremati aktivnosti i sadržaje za nastavu prema ishodima učenja iz novih kurikuluma koji se uvode od sljedeće godine u pete i šeste razrede osnovne škole”, rekla je za Hinu ministrica Divjak.

Glavne teme skupa u Tuhlju, kojemu će prisustvovati oko 150 sudionika iz cijele Hrvatske, bit će osnaživanje učitelja, nastavnika i škola, računalno razmišljanje, e-Društvo, programiranje u Pythonu, informacijska sigurnost i digitalni alati. Organizira ga Agencija za odgoj i obrazovanje, a otvorit će ga pomoćnica ministrice Lidija Kralj zadužena za eksperimentalnu fazu kurikularne reformu i uvođenje obvezne informatike u sklopu reforme.

Pripremljeno je i posebno virtualno okruženje za učenje, suradnju i komunikaciju u kojem će se okupljati svi učitelji i nastavnici Informatike kako bi bili spremni za uvođenje novih kurikuluma informatike u osnovne i srednje škole iduće školske godine. Smješteno je na CARNetovu sustavu Loomen, a omogućava kontinuiranu komunikaciju sudionika, mentorska predavanja i vježbe, online suradnju i timski rad te stvaranje zajednice učenja u kojoj će svi učitelji i nastavnici dijeliti znanja i materijale.

“Učitelje i nastavnike Informatike očekuje niz različitih oblika edukacije: webinari, online i offline radionice, projektni rad, problemski zadaci, predavanja domaćih i stranih stručnjaka, mentorsko vođenje, e-tečajevi i slično, a njihov rad i napredak pratit će se kvalitativno i kvantitativno uporabom različitih metoda vrednovanja”, poručuje ministrica.

Edukaciju učitelja i nastavnika Informatike zajedno će provoditi Ministarstvo znanosti i obrazovanja i Povjerenstvo za uvođenje obavezne Informatike, stručna radna skupina za Informatiku, nadležne Agencije iz sustava odgoja i obrazovanja, hrvatska sveučilišta, stručnjaci iz poslovnog svijeta i eksperti iz Europske unije, a financirat će se iz Europskog socijalnog fonda i državnog proračuna.


Komentari