Petrov oštro nakon izbora: ‘Hrvati u BiH, niste sami, Komšić ne smije biti primljen u Zagrebu kao vaš predstavnik’

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Kandidat Demokratske fronte (DF) na izborima za Predsjedništvo BiH Željko Komšić, kandidat Stranke demokratske akcije (SDA) Šefik Džaferović i kandidat Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik bit će novi članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, sudeći prema do sada prebrojanih 43,42 posto glasova birača, pokazali su prvi privremeni rezultati izbora objavljeni u noći s nedjelje na ponedjeljak.

Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine (SIP) potvrdilo je kako su navedeni kandidati dobili većinu glasova u izbornoj utrci za članove Predsjedništva BiH – Komšić iz reda hrvatskog naroda, Džaferović kao bošnjački kandidat te Dodik kao kandidat iz reda srpskog naroda.

Birači s područja Federacije BiH mogli su se odlučiti hoće li glasovati za hrvatskog ili bošnjačkog člana Predsjedništva BiH. Među onima koji su odlučivali o hrvatskom članu državnog vrha njih 49,47 posto potporu je dalo Komšiću, a za njegova najjačeg protukandidata, predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića glasovalo je njih 38,66 posto.

Petrov oštro o izboru Komšića

Na izbor Željka Komšića kao hrvatskog člana Presjedništva BiH reagirao je Božo Petrov, predsjednik Mosta nezavisnih lista, koji kaže da Komšić ne smije biti primljen u Zagreb zatp što je izabran bošnjačkim glasovima.

Njegovu objavu na Facebooku prenosimo u cijelosti:

[HRVATI U BIH, NISTE SAMI, KOMŠIĆ NE SMIJE BITI PRIMLJEN U ZAGREBU KAO VAŠ PREDSTAVNIK]

Dragi Hrvati u BiH, niste sami! Nametanje Komšića voljom bošnjačkih birača već treći put pokazuje nam bolnu činjenicu kako se ovakav izborni zakon zloupotrebljava kako bi se dokidala prava hrvatskome narodu. Željko Komšić, za razliku od sramotne suradnje koju je u prošlosti imao s određenim hrvatskim političarima, ne smije biti primljen u Zagrebu kao predstavnik Hrvata jer on to nije!

Vrijeme je da se Republika Hrvatska krene ponašati suvereno i ispunjavati svoju ustavnu dužnost o zaštiti Hrvata u BiH. Hrvatska je članica EU više od 5, a NATO-a više od 9 godina. Takva vanjskopolitička pozicija mora biti iskorištena kako bi se ovoga puta svijetu pokazalo što Hrvati u BiH prolaze, s ciljem pronalaska rješenja i prestanka kolektivne i sustavne, višedesetljetne majorizacije Hrvata u BiH.

Pozivam sve kolegice i kolege koje se bave politikom da, bez obzira na političke preferencije, ideološka stajališta i različitosti među nama, svi zajedno strateški i konkretno stanemo u zaštitu Hrvata u BiH. Očekujem i da hitno na tematskoj saborskoj sjednici usuglasimo početne korake međustranačkog djelovanja i komuniciranja ovog problema, jer tako se očito u Europi u 21. stoljeću treba štititi demokracija, pravo glasa i dostojanstvo jednog europskog naroda.


Komentari