Badnjak i Božić zakazani su za ovaj vikend, a osim poklona za najmilije i hrane za blagdanski ručak, zadnji su dani prilike za kupnju božićnih ukrasa.
Uz kuglice i božićno drvce, postoji još biljaka koje su prigodne u ovo blagdansko vrijeme. No apsolutna kraljica flore u ovo doba godine je Božićna zvijezda.

Zaliti samo jednom tjedno
Ovaj prekrasni cvijet ne mora nužno biti crven, a mnogi ne znaju da se u prirodi pojavljuje i u bijeloj i krem boji. No, kako nam je objasnila jedna od zagrebačkih cvjećarki, ipak su crvene najprodavanije i najomiljenije.

“Kod Božićne zvijezde je važno da nije na toplom mjestu te voli hladnije i tamnije prostore. Dovoljno ju je zaliti jednom tjedno i paziti da zemlja nije mokra”, objasnila nam je cvjećarka kako održavati ovu prekrasnu biljku.
Prodavati se počela već početkom prosinca, a uspije li preživjeti do srpnja ili kolovoza, dodaje cvjećarka, bit će potrebno zamračivati sobu kako bi se razvili njeni crveni cvjetovi.
Uz ispravnu njegu i održavanje, navodi cvjećarka, Božićna zvijezda može preživjeti godinama.
“Višegodišnja je biljka i prvenstveno za teglu. U aranžmanima se ne koristi jer kada ju se prereže, vrlo brzo uvene“, objasnila je.
A na pitanje o tome što još uz Zvijezdu postaviti na stol, iznenadila se idejom stavljanja još cvijeća pored ovako lijepog cvijeta.
“Meni osobno je sama po sebi lijepa, pa bih ju dekorirala s češerima, grančicama bora, ali bez drugog cvijeća. Ima je samo u ovo doba godine i od početka prosinca, dok prođe Božić”, komentirala je.

Božićni kaktus ili grana pamuka
No, božićna zvijezda svakako nije jedina biljka prigodna u ovo zimsko vrijeme. Jedna od zanimljivih opcija je u takozvani božićni kaktus iz Nizozemske.
Također je višegodišnja biljka kojoj treba malo vode, ali za razliku od Božićne zvijezde, voli svjetlija i toplija mjesta.

Na cvjećarskim se štandovima mogu pronaći i omiljene orhideje. Njima pak treba malo više njege i vode, ali s obzirom na njene prekrasne listove, itekako se isplati.
Još jedna višegodišnja ljepotica srcolikog oblika listova je i ciklama. Uz Božićnu zvijezdu i orhideje, možda i najpopularnija blagdanska opcija s jednostavnim održavanjem, ali s malo prostora za pogrešku jer je vrlo osjetljiva.
Tijekom zime traži obilje vode, a kod zalijevanja treba paziti da se ne smoči njen gomolj i nadzemni dio. Kkda prođe opasnost o mraza u svibnju, može ju se posaditi u vrt i tijekom ljeta ju nije potrebno zalijevati, sve dok ne razvije nove listove.

Zagrebački cvjećari nude kupcima i brojne trajnice, a možete se i odvažiti na grančicu pamuka za ukras. Odrezan i osušen, pamuk ne zahtijeva nikakvu njegu, ali vrijedi upozoriti kako će svoju prelijepu bijelu boju s vremenom izgubiti te će posiviti zbog doticaja s prašinom koja se hvata na njega.


Za dodavanje božićnog štih može poslužiti i grančica božikovine čije će predivne crvene bobice unijeti toplinu u izgled vašeg doma.
Ima i različitih aranžmana od borovih grana, što pravih, što umjetnih, s kuglicama, češerima i svijećama.


Sve ispod ‘stotke’ kod zagrebačkih cvjećara
Ove sezone, Božićne zvijezde kotiraju između 45 kuna (mala) do 75 kuna (velika), a božićna se zvijezda vrti oko 35 kuna. U najjeftinijim opcijama na Dolcu, pronašli smo i male ali preslatke Božićne zvijezde koje koštaju i 20 kuna.

Ciklame možete nabaviti već za 15 kuna, a trajnice možete naći i za 10 kuna.
Grana pamuka dođe oko 60 kuna dok se cijena orhideja vrte oko 50 kuna.
“Mi koji sadimo u OPG-u nismo morali dizati cijene, ali oni koji uvoze su morali”, naveli su nam neki od zagrebačkih cvjećara pa je sva sreća kako se Božićne zvijezde uzgajaju u Hrvatskoj.