OVO SU SIMBOLI NAŠEGA GRADA: Sve što morate o njima znati!

commons.wikimedia.org

Povijesno gledajući grad Zagreb nastao je iz dva naselja na susjednim brežuljcima Gradecu i Kaptolu koji čine jezgru današnjeg grada. Bogata materijalna i nematerijalna baština Zagreba nikoga neće ostaviti ravnodušnim, a mi vam u nastavku donosimo podsjetnik na najznačajnije kulturne spomenike Zagreba.

1. CRKVA SVETOG MARKA

Crkva sv. Marka u Zagrebu jedna je od najstarijih zagrebačkih građevina što potvrđuju romanički elementi nađeni na pročelju crkve.  Unutrašnjost crkve renovirana je u vremenu između 1923. i 1924. godine, a u vremenu između 1936. i 1938. godine u sakristiji je izgrađena kapelica. Crkva je poznata i po skulpturama koje je izradio kipar Ivan Meštrović (na glavnom oltaru “Raspeti Krist”, a na pobočnom oltaru sv. Marije “Madona s Isusom”).

2. ZAGREBAČKA KATEDRALA

Zagrebačka katedrala na Kaptolu, sa svoja dva visoka zvonika (oko 105 metara), spada među monumentalne neogotičke katedrale i svjedoči o Zagrebu kao snažnom srednjoeuropskom kulturnom središtu. Katedrala je posvećena Uznesenju Blažene Djevice Marije, dok je sv. Stjepan, ugarski kralj, njezin drugi zaštitnik.

3. HRVATSKO NARODNO KAZALIŠTE

Dana 14. listopada 1895. u Zagrebu otvorena je kazališna zgrada za oko 750 gledatelja u kojoj danas djeluje Hrvatsko narodno kazalište. Zgrada HNK koja pripada neobaroknom razdoblju, remek-djelo je kasnog historizma austrijskog arhitekta Ferdinanda Fellnera i njemačkog arhitekta Hermanna Helmera.

4. MEDVEDGRAD

Medvedgrad je stari grad (gradina, utvrđenje) sagrađen u 13. stoljeću. Smješten je na južnim padinama planine Medvednice, na brdu Mali Plazur. Na Medvedgradu se nalazi ranogotička kapelica sv. Filipa i Jakova i Oltar domovine, spomenik palim hrvatskim vojnicima u Domovinskom ratu. S Medvedgrada se pruža prekrasan pogled na Zagreb.

5. KONCERTNA DVORANA VATROSLAV LISINSKI

Koncertna dvorana Vatroslav Lisniski kulturna je institucija smještena u Zagrebu. Za projekt izgradnje dvorane bio je zaslužan projektant Marijan Haberle, a dvorana je službeno počela s radom 29. i 30. prosinca 1973. godine. Produkcija i organizacija vrhunskih glazbenih, i brojnih multimedijalnih priredbi osigurali su Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog vodeće mjesto na području  glazbeno-koncertne djelatnosti u Hrvatskoj.


Komentari