Izazvao brojne kontroverze, ali je zadržao svoj šarm: Zanimljivosti o nekad najljepšem zagrebačkom trgu

FOTO: Ivan Klindić

Jedan od najljepših zagrebačkih trgova

Nekada je, uz Britanac, Cvjetni trg nosio titulu najljepšeg zagrebačkog trga i obilježio je mladost brojnih generacija Zagrepčana. Riječ je o jednoj najatraktivnijih lokacija u gradu za šetnju, šalicu kave i čašicu razgovora, a dan će vam zasigurno uljepšati tople boje raskošnog cvijeća nasred trga.

1. Pravo ime Cvjetnog trga je Trg Petra Preradovića

Iako je među građanima najpoznatiji kao Cvjetni trg zbog velikog broja cvjećara i cvjećarnica koje na njemu borave već nekoliko desetaka godina, pravo ime Cvjetnog trga je Trg Petra Preradovića.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Danas je trgu moguće pristupiti sa šest strana: iz Varšavske sa zapada, iz Preradovićeve ulice s juga, iz Bogovićeve ulice sa istoka, iz Ilice kroz prolaz Oktogon sa sjeveroistoka, te iz Preobraženske i Margaretske na sjeveru.[/box]

2. Kontroverzni shopping centar

Povodom otvaranja trgovačkog centra Cvjetni kontroverznog poduzetnika Tome Horvatinčića, prosvjednici su se u čak nekoliko navrata sukobili s policijom, odnosno pokušali spriječiti njegovu izgradnju, kao i izgradnju podzemne garaže zbog koje je uništen dio zelene površine. Građani su pohrlili u prosvjed i povodom izgradnje podzemnih garaža gdje su napravili popriličnu gužvu nasred Gundulićeve.

No, incidenti nisu stali, a na Cvjetnom trgu počele su nicati nove nadstrešnice koje građanima otimaju javni prostor već ionako zakrčen terasama ugostiteljskih objekata. Ono što je najviše uzrujalo građane bila je prošlogodišnja Bandićeva odluka o zabrani javnog izlaganja cvijeća na Cvjetnom trgu jer građanima “smeta cvijeće dok prolaze”. Uzrujani Zagrepčani dosjetili su se kako na kreativan način pokazati što misle o toj njegovoj odluci i uzurpaciji javnog prostora. Odlučili su ponovno braniti Cvjetni trg, no ovaj put na malo drugačiji način – polaganjem cvijeta na trg.

No, tada su odjednom niknule željezne konstrukcije buduće Horvatinčićeve terase. Srećom, građani i gradski zastupnici uspjeli su se oduprijeti takvoj ideji. Nažalost, s Cvjetnim trgom kakav su Zagrepčani poznavali polako je nestao i stari zagrebački štih Britanca…

FOTO: Ivan Klindić
FOTO: Ivan Klindić

3. Omiljeni kafići u centru Zagreba

Cvjetni trg su okupirale stolice kafića, dok je nekada ovdje bilo puno više slobodne površine.  Trg danas broji preko 12 kafića čije glomazne stolice zauzimaju čitav prostor. Kada danas pobrojite sve preostale klupe postavljene na Trgu, ukupno ima mjesta za tek tridesetak ljudi koji mogu tamo sjesti, a da ne moraju ništa za to platiti.

Neke od tih metalnih javnih klupa su s vremenom čak potpuno utopljene među stolovima pred bivšim kinom Zagreb tako da se do njih možete progurati praktično samo na silu.

4. Svi žele biti viđeni

Umjesto šetnje po prirodi, mnogi se subotom upute prema glavnoj zagrebačkoj Špici; Cvjetnom trgu. Vrlo vjerovatno je tome razlog da budu viđeni, jer tamo se okupljaju “najveće face” odnosno celebrityji i zagrebačke djevojke koje pojavom na subotnjoj špici pokazuju status pravih gradskih šminkerica.

5. Poznati svjetski brendovi 

Potpuno očekivano, otvaranje prvog H&M-a u Hrvatskoj izazvalo je pravi stampedo željnih kupaca kao da sutra ne postoji.

”Svake sekunde u centar uđe jedan čovjek, svaku minutu 60 ljudi, svakog sata 3600 posjetitelja, a od petka do nedjelje brojka je stala na 137 tisuća građana”, pisalo se svojevremeno po medijima.

Naime, H&M je jedina trgovina koja u potpunosti odskače od ostatka trgovina smještenih u Centru. Riječ je o megapopularanom svjetskom brendu koji je u kratkom roku osvojio srca i novčanike brojnih Zagrepčanki, a nakon ovog švedskog brenda došao je i popularan MAC.

FOTO: Ivan Klindić
FOTO: Ivan Klindić


Komentari